انتخاب میان MG5 و هیوندای النترا 2025 در نگاه نخست ممکن است ساده به نظر برسد. النترا محصول برندی شناختهشده با سابقه طولانی در بازار ایران است و MG5 نیز تلاش میکند با قیمت رقابتی، تجهیزات مناسب و مشخصات قابل قبول به یکی از گزینههای جذاب در میان سدانهای وارداتی اقتصادی تبدیل شود. بااینحال، زمانی که مشخصات فنی، کیفیت کابین، فضای سرنشینان، امکانات، بازار دست دوم و هزینههای مالکیت را کنار یکدیگر قرار میدهیم، تفاوتهای مهمی میان این دو خودرو آشکار میشود.
MG5 مورد بررسی در این مقاله به پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی، گیربکس CVT، قدرت حدود 118 اسببخار و گشتاور 150 نیوتنمتر مجهز است. در طرف مقابل، النترا 2025 وارداتی با موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی و گیربکس CVT حدود 115 اسببخار قدرت و 144 نیوتنمتر گشتاور تولید میکند. بنابراین هیچکدام با هدف ارائه عملکرد اسپرت ساخته نشدهاند و تمرکز اصلی هر دو بر مصرف سوخت، استفاده روزمره و رانندگی خانوادگی است.
برای افرادی که قصد خرید ماشین ارس پلاک دارند، مقایسه صرف اعداد کاتالوگی کافی نیست. دسترسی به قطعات، ارزش فروش مجدد، کیفیت سواری، سطح تجهیزات و تناسب خودرو با نوع استفاده نیز باید همزمان بررسی شود. در ادامه، مقایسه ام جی 5 با النترا را از تمام جنبههای مهم انجام میدهیم تا مشخص شود هر خودرو برای چه گروهی از خریداران انتخاب منطقیتری است.پ
مقایسه ام جی 5 با النترا در یک نگاه
اگر بخواهیم پاسخ کوتاهی به پرسش «ام جی یا النترا؟» بدهیم، باید گفت MG5 در بخش قدرت موتور و بعضی تجهیزات رفاهی روی کاغذ برتریهای کوچکی دارد، اما النترا در اعتبار برند، فضای محوری، شناخت بازار و احتمالاً فروش مجدد دست بالاتر را دارد.
| معیار | MG5 | هیوندای النترا 2025 |
|---|---|---|
| کلاس بدنه | سدان کامپکت | سدان کامپکت |
| حجم موتور | 1.5 لیتر | 1.5 لیتر |
| نوع موتور | تنفس طبیعی | تنفس طبیعی MPI |
| قدرت | حدود 118 اسببخار | حدود 115 اسببخار |
| گشتاور | 150 نیوتنمتر | 144 نیوتنمتر |
| گیربکس | CVT | CVT |
| محور محرک | جلو | جلو |
| شتاب صفر تا 100 | حدود 12 ثانیه | حدود 11.5 ثانیه |
| مصرف ترکیبی اعلامی | حدود 5.5 لیتر | حدود 5.5 لیتر |
| فاصله محوری | 2680 میلیمتر | 2720 میلیمتر |
| طول بدنه | 4601 میلیمتر | 4720 میلیمتر |
| تمرکز اصلی | ارزش خرید و امکانات | برند، کارایی و بازار |
| مناسب برای | خرید اقتصادیتر | مالکیت محافظهکارانهتر |
اعداد مربوط به عملکرد و مصرف سوخت ممکن است بسته به تیپ، استاندارد اندازهگیری و بازار عرضه کمی متفاوت باشند. برای MG5 بازار ایران قدرت 118 اسببخار، گشتاور 150 نیوتنمتر و مصرف ترکیبی حدود 5.5 لیتر گزارش شده است. نسخه 1.5 لیتری النترا 2025 نیز با قدرت حدود 115 اسببخار، گشتاور 144 نیوتنمتر و مصرف حدود 5.55 لیتر در صد کیلومتر عرضه شده است.
-

امجی ۵
قیمت:11,776 دلارانتخاب گزینهها این محصول دارای انواع مختلفی می باشد. گزینه ها ممکن است در صفحه محصول انتخاب شوند -

هیوندای النترا
قیمت:15,388 دلارثبت درخواست
ام جی 5 و هیوندای النترا 2025 چه خودروهایی هستند؟
ام جی 5؛ سدان اقتصادی با تمرکز بر ارزش خرید
MG5 یک سدان اقتصادی دیفرانسیل جلو است که در نسخه شناختهشده بازار ایران از موتور چهار سیلندر 1.5 لیتری تنفس طبیعی و گیربکس CVT بهره میبرد. این ترکیب فنی پیچیدگی موتورهای توربوشارژ را ندارد و بیشتر برای رانندگی شهری، استفاده روزانه و سفرهای خانوادگی عادی طراحی شده است.
اگر پیش از تصمیمگیری به اطلاعات جزئیتر درباره طراحی، کابین، امکانات و ویژگیهای این خودرو نیاز دارید، بررسی ماشین ام جی 5 میتواند تصویر کاملتری از آن ارائه دهد.
از سوی دیگر، برای افرادی که شرایط خرید ام جی 5 ارس پلاک را بررسی میکنند، میتواند در کنار این مقایسه برای بررسی شرایط عرضه و انتخاب مدل مناسب مورد استفاده قرار گیرد.
MG5 بهطور کلی برای خریداری جذابتر است که میخواهد در برابر مبلغ پرداختی، مجموعه قابل قبولی از امکانات رفاهی، فضای کابین و تجهیزات دریافت کند و الزاماً اعتبار برند مهمترین معیار او نیست.
هیوندای النترا 2025؛ نام آشنا با نسل جدیدتر
النترا یکی از شناختهشدهترین سدانهای هیوندای در بازار ایران است. مدل 2025 مورد بحث در این مقاله به نسل هفتم و نسخه فیسلیفتشده تعلق دارد و نمونه 1.5 لیتری وارداتی آن با موتور تنفس طبیعی و گیربکس CVT عرضه میشود.
این نسخه را نباید با النتراهای 2 لیتری، مدل N Line یا نسخههای هیبریدی بازارهای دیگر یکسان دانست. نمونه 1.5 لیتری موردنظر حدود 115 اسببخار قدرت و 144 نیوتنمتر گشتاور دارد و هدف اصلی آن ارائه مصرف سوخت مناسب و عملکرد قابل قبول در استفاده روزمره است.
برای آشنایی دقیقتر با جزئیات این نسل، بررسی هیوندای النترا 2025 قبل از خرید مفید است. همچنین افرادی که این سدان کرهای را برای تردد در منطقه آزاد در نظر دارند میتوانند شرایط خرید النترا ارس پلاک را نیز بررسی کنند.
در زمان انتخاب میان این دو خودرو، مجموعههایی مانند شرکت بازرگانی اصولی شجاعی میتوانند با توجه به شرایط عرضه خودروهای وارداتی در منطقه آزاد، به خریدار کمک کنند تا علاوه بر مشخصات کاتالوگی، شرایط واقعی خرید و تیپ خودرو را نیز در نظر بگیرد.
مقایسه طراحی ام جی 5 با النترا 2025
از نظر طراحی، اختلاف دو خودرو محسوستر از تفاوت مشخصات فنی است. هر دو در کلاس سدانهای جمعوجور قرار میگیرند، اما زبان طراحی آنها کاملاً یکسان نیست.
طراحی نمای جلو
MG5 از طراحی نسبتاً ساده و متعارفی استفاده میکند. جلوپنجره بزرگ، چراغهای کشیده و فرم سپر تلاش میکنند ظاهر خودرو را جوانتر نشان دهند، اما طراحی آن نسبت به النترا محافظهکارانهتر است.
النترا 2025 در نمای جلو ظاهری تهاجمیتر دارد. چراغهای باریک، خطوط افقی و فرم کشیده بدنه سبب شدهاند خودرو عریضتر از ابعاد واقعی خود دیده شود. فیسلیفت این نسل نیز طراحی بخش جلو را نسبت به نمونههای اولیه نسل هفتم منظمتر کرده است.
برنده طراحی جلو: هیوندای النترا 2025
نمای جانبی
در نمای جانبی MG5 فرم یک سدان کلاسیک را حفظ کرده است. حجمدهی بدنه نسبتاً ساده است و رینگها و خطوط جانبی نقش اصلی را در ایجاد جذابیت بصری دارند.
در النترا استفاده از خطوط شکسته روی درها و فرم شیبدار سقف، نمای جانبی پویاتری ایجاد کرده است. طول بیشتر بدنه نیز باعث میشود النترا از کنار کشیدهتر و نزدیکتر به سدانهای یک کلاس بالاتر دیده شود.
طراحی عقب
در بخش عقب، MG5 همچنان طراحی سادهتری دارد. النترا با چراغهای باریکتر و خطوط افقی بیشتر، ظاهری مدرنتر ارائه میکند.
بنابراین اگر طراحی مدرن و متمایز یکی از معیارهای اصلی خرید باشد، النترا 2025 برتری دارد. MG5 در مقابل برای افرادی مناسبتر است که طراحی متعارف و کمریسک را ترجیح میدهند.
مقایسه ابعاد ام جی 5 با هیوندای النترا
یکی از تفاوتهای قابل توجه دو خودرو به ابعاد آنها مربوط میشود.
| مشخصات | MG5 | النترا 2025 |
|---|---|---|
| طول | 4601 میلیمتر | 4720 میلیمتر |
| عرض | 1818 میلیمتر | 1810 میلیمتر |
| ارتفاع | 1489 میلیمتر | 1415 میلیمتر |
| فاصله محوری | 2680 میلیمتر | 2720 میلیمتر |
| وزن | حدود 1230 کیلوگرم | حدود 1261 کیلوگرم |
| تعداد سرنشین | 5 نفر | 5 نفر |
ابعاد MG5 بازار ایران با طول 4601، عرض 1818، ارتفاع 1489 و فاصله محوری 2680 میلیمتر اعلام شده است. النترا 1.5 لیتری 2025 حدود 4720 میلیمتر طول، 1810 میلیمتر عرض و 1415 میلیمتر ارتفاع دارد و فاصله محوری آن به 2720 میلیمتر میرسد.
النترا حدود 12 سانتیمتر کشیدهتر است و 4 سانتیمتر فاصله محوری بیشتری دارد. این اختلاف روی کاغذ به نفع فضای طولی کابین النترا است، بهخصوص برای سرنشینان عقب.
MG5 کمی عریضتر و ارتفاع آن بیشتر است. در نتیجه فضای کابین آن نیز برای یک سدان کامپکت محدود نیست و در استفاده خانوادگی عملکرد مناسبی دارد.
نتیجه بخش ابعاد: النترا از نظر فاصله محوری و طول بدنه برتری دارد، اما اختلاف فضای کاربردی دو خودرو به اندازه اختلاف طول آنها بزرگ نیست.
مقایسه کابین ام جی 5 با النترا 2025
طراحی داشبورد
طراحی کابین MG5 با تمرکز بر نمایشگر مرکزی و چیدمان نسبتاً ساده اجزا انجام شده است. بسیاری از کنترلها در دسترس راننده قرار دارند و پیچیدگی زیادی در طراحی دیده نمیشود.
کابین النترا رویکرد متفاوتی دارد. داشبورد رانندهمحورتر است و فرم افقی اجزا، کابین را عریضتر نشان میدهد. در نسخههای مجهزتر، ترکیب نمایشگر پشت فرمان و صفحه مالتیمدیا حس مدرنتری ایجاد میکند.
از نظر زیبایی طراحی داخلی، النترا برتری نسبی دارد.
کیفیت متریال
هیچکدام از این دو خودرو در کلاس محصولات لوکس قرار نمیگیرند. بنابراین در قسمتهایی از کابین هر دو از پلاستیک سخت استفاده شده است.
النترا به دلیل سابقه بیشتر هیوندای در توسعه سدانهای جهانی، از نظر طراحی جزئیات و کیفیت ادراکی کابین پختهتر به نظر میرسد. MG5 نیز کیفیت قابل قبولی برای جایگاه قیمتی خود ارائه میکند، اما در برخی بخشها اقتصادی بودن خودرو بیشتر احساس میشود.
فضای ردیف عقب
فاصله محوری 2720 میلیمتری النترا در برابر 2680 میلیمتر MG5 به آن برتری عددی میدهد. برای خانوادهای که بهطور مرتب از ردیف دوم استفاده میکند، فضای پای عقب النترا یکی از نقاط مثبت مهم است.
از سوی دیگر، ارتفاع بیشتر MG5 میتواند برای بعضی سرنشینان احساس فضای عمودی مناسبتری ایجاد کند.
برنده فضای کلی کابین: النترا با اختلاف محدود

مقایسه مشخصات فنی ام جی 5 با النترا 2025
در بخش فنی، رقابت دو خودرو بسیار نزدیک است.
| مشخصات فنی | MG5 | هیوندای النترا 2025 |
|---|---|---|
| موتور | 4 سیلندر 1.5 لیتری | 4 سیلندر 1.5 لیتری |
| تنفس | طبیعی | طبیعی |
| قدرت | 118 اسببخار | حدود 115 اسببخار |
| گشتاور | 150 نیوتنمتر | 144 نیوتنمتر |
| گیربکس | CVT | CVT |
| محور محرک | جلو | جلو |
| وزن | حدود 1230 کیلوگرم | حدود 1261 کیلوگرم |
| شتاب صفر تا 100 | حدود 12 ثانیه | حدود 11.5 ثانیه |
| حداکثر سرعت | حدود 180 تا 185 km/h | حدود 190 km/h |
| مصرف ترکیبی اعلامی | حدود 5.5 لیتر | حدود 5.5 لیتر |
مشخصات نسخههای مورد بررسی نشان میدهد MG5 با وجود وزن کمتر، حدود 3 اسببخار قدرت و 6 نیوتنمتر گشتاور بیشتری دارد. بااینحال، شتاب اعلامشده النترا اندکی بهتر است. تفاوت منابع در اعداد شتاب و قدرت جزئی است و باید مشخصات نهایی هر تیپ وارداتی پیش از خرید بررسی شود.
مقایسه MG5 با النترا 2025 از نظر موتور؛ کدام قویتر است؟
روی کاغذ، MG5 اندکی قدرت و گشتاور بیشتری دارد. موتور آن حدود 118 اسببخار و 150 نیوتنمتر تولید میکند، درحالیکه النترا 1.5 لیتری حدود 115 اسببخار و 144 نیوتنمتر در اختیار راننده قرار میدهد.
بااینحال، اختلاف کمتر از آن است که MG5 را خودرویی بهوضوح سریعتر بدانیم.
هر دو موتور تنفس طبیعی هستند. این ویژگی از نظر رفتار خطی پدال گاز و عدم وابستگی به توربوشارژر مزیت محسوب میشود، اما نباید انتظار کشش یک سدان توربو را از آنها داشت.
MG5 در شتابگیری چگونه است؟
شتاب MG5 برای رانندگی عادی شهری کافی است. در شروع حرکت و سرعتهای پایین، گیربکس CVT تلاش میکند موتور را در محدوده مناسب دور نگه دارد.
در سبقتهای جادهای یا سربالایی با چند سرنشین، لازم است پدال گاز بیشتر فشرده شود و دور موتور افزایش پیدا کند. شتاب صفر تا صد این خودرو در منابع بازار ایران حدود 12 تا 12.2 ثانیه عنوان شده است.
النترا 2025 در شتابگیری چگونه است؟
النترا نیز با موتور 1.5 لیتری خود یک سدان سریع محسوب نمیشود. شتاب حدود 11.5 ثانیهای آن برای رفتوآمد روزانه قابل قبول است، ولی برای رانندهای که شتابگیری پرقدرت میخواهد، گزینه ایدهآلی نیست.
در نتیجه، از نظر عملکرد موتور اختلاف تعیینکنندهای میان این دو وجود ندارد.
مقایسه گیربکس MG5 با النترا 2025
هر دو خودرو از گیربکس ضریب متغیر CVT استفاده میکنند. هدف اصلی چنین جعبهدندهای کاهش مصرف سوخت و ایجاد حرکت نرم در رانندگی روزانه است.
در ترافیک، عملکرد نرم CVT مزیت مهمی محسوب میشود؛ زیرا خبری از تعویضهای محسوس دنده نیست. نقطه مقابل آن زمانی نمایان میشود که راننده به شتاب ناگهانی نیاز دارد. در این وضعیت دور موتور بالا میرود و واکنش خودرو ممکن است به اندازه گیربکسهای AT یا دوکلاچه سریع و طبیعی احساس نشود.
برای هر دو خودرو، رعایت زمان تعویض روغن گیربکس و استفاده از روغن استاندارد اهمیت زیادی دارد. بنابراین نمیتوان تنها با تکیه بر نام CVT، یکی را از نظر دوام برنده قطعی معرفی کرد.
نتیجه: از نظر نوع گیربکس رقابت تقریباً برابر است.
مقایسه تجربه رانندگی ام جی 5 و النترا
رانندگی شهری
MG5 ابعاد نسبتاً مناسب، فرمان برقی و عملکرد آرام موتور و گیربکس دارد. این ترکیب برای رفتوآمد روزانه، ترافیک و مسیرهای شهری مناسب است.
النترا نیز به دلیل فرمان برقی، گیربکس CVT و مصرف پایین، برای محیط شهری مناسب طراحی شده است. فاصله محوری بیشتر و طول بلندتر ممکن است در فضاهای بسیار محدود اندکی تفاوت ایجاد کند، اما همچنان با یک سدان کامپکت روبهرو هستیم.
کیفیت سواری
هر دو خودرو در محور جلو از ساختاری متناسب با خودروهای اقتصادی این کلاس استفاده میکنند و در عقب نیز طراحی سادهتر سیستم تعلیق با هدف کاهش هزینه و حفظ فضای کابین متداول است. برای النترا 2025 وارداتی، تعلیق مکفرسون جلو و تورشنبیم عقب گزارش شده است.
MG5 نیز از مکفرسون در جلو و تورشنبیم در عقب استفاده میکند.

در نتیجه، انتظار سواری یک سدان لوکس یا سیستم تعلیق کاملاً مستقل در عقب منطقی نیست.
پایداری و فرمانپذیری
ارتفاع کمتر النترا و فاصله محوری بیشتر میتواند از نظر هندسی به حس نشستن خودرو روی جاده کمک کند، اما کیفیت تایر، شرایط مسیر و تنظیم سیستم تعلیق نیز روی نتیجه تأثیر مستقیم دارند.
MG5 رفتار قابل پیشبینی و مناسب رانندگی خانوادگی دارد، ولی ذات آن نیز بیشتر آرام و اقتصادی است تا اسپرت.
برای رانندگی معمولی: هر دو مناسب هستند.
برای رانندهای که حس پختهتر و طراحی رانندهمحور را ترجیح میدهد: النترا جذابتر است.
مقایسه مصرف سوخت ام جی 5 با النترا 2025
مصرف سوخت یکی از نزدیکترین قسمتهای مقایسه ام جی 5 با النترا 2025 است.
مصرف ترکیبی اعلامشده برای MG5 حدود 5.5 لیتر در صد کیلومتر است. برای النترا 1.5 لیتری نیز حدود 5.5 تا 5.55 لیتر گزارش شده است.
بنابراین روی کاغذ اختلاف معناداری وجود ندارد.
در استفاده واقعی، عواملی مانند:
- حجم ترافیک
- کیفیت بنزین
- فشار باد تایرها
- تعداد سرنشینان
- استفاده از کولر
- شیب مسیر
- سبک رانندگی
میتوانند مصرف خودرو را از عدد استاندارد کارخانه دور کنند.
نتیجه مصرف سوخت: مساوی
مقایسه امکانات ام جی 5 با النترا 2025
سطح تجهیزات یکی از بخشهایی است که باید حتماً تیپ دقیق خودرو در آن لحاظ شود. امکانات MG5 و النترا بسته به بازار مقصد، شرکت واردکننده و تیپ سفارش دادهشده تفاوت دارد.
برای MG5 بازار ایران امکاناتی مانند کروز کنترل، کنترل کشش و پایداری، 6 کیسه هوا، ترمز پارک برقی، اتوهلد، دوربین پیرامونی، نمایشگر مالتیمدیا، سانروف برقی و ورود و استارت بدون کلید در برخی مشخصات عرضه ذکر شده است.
در مقابل، امکانات النترا 2025 باید بر اساس تیپ وارداتی همان خودرو کنترل شود؛ زیرا نسخههای جهانی این مدل از تیپهای اقتصادی تا نمونههایی با تجهیزات پیشرفتهتر عرضه شدهاند.
امکاناتی که هنگام خرید باید بررسی شوند
بهجای اتکا به نام مدل، وجود موارد زیر را روی همان خودرو بررسی کنید:
- تعداد کیسههای هوا
- کروز کنترل
- دوربین عقب یا 360 درجه
- سانروف
- ورود بدون کلید
- استارت دکمهای
- ترمز پارک برقی
- اتوهلد
- صندلی برقی
- نمایشگر دیجیتال
- Apple CarPlay و Android Auto
- سنسور پارک
- سیستم کنترل پایداری
- هشدارهای کمکراننده
از نظر تجهیزات، MG5 در بعضی تیپهای وارداتی میتواند نسبت به قیمت امکانات قابل توجهی ارائه کند؛ اما برای اعلام برنده قطعی باید دو تیپ مشخص روبهروی یکدیگر قرار گیرند.

مقایسه ایمنی ام جی 5 با النترا
برای مقایسه ایمنی نباید صرفاً تعداد ایربگها را در نظر گرفت. ایمنی خودرو حاصل ترکیب استحکام بدنه، سیستم کنترل پایداری، تجهیزات فعال، ترمزها، تایرها و سامانههای کمکراننده است.
MG5 عرضهشده در بازار ایران در برخی تیپها به 6 کیسه هوا، کنترل پایداری و کنترل کشش مجهز شده است.
در النترا نیز نوع و تعداد تجهیزات ایمنی به تیپ بستگی دارد. نکته مهم این است که نتایج تست تصادف نسخههای یک بازار را نباید بدون بررسی تجهیزات و ساختار دقیق، مستقیماً به هر نمونه وارداتی تعمیم داد.
در نتیجه، برای انتخاب ایمنتر حتماً فهرست تجهیزات VIN یا کاتالوگ همان تیپ وارداتی بررسی شود.
مقایسه کیفیت ساخت و دوام MG5 با النترا
هیوندای سابقه طولانیتری در بازار ایران دارد و نام النترا نیز برای خریداران ایرانی آشناتر است. این موضوع مستقیماً به معنی خرابنشدن النترا یا بیکیفیتبودن MG5 نیست، اما در اعتماد بازار به محصول اثر دارد.
MG نیز برندی قدیمی است که امروز محصولات آن تحت مالکیت گروه SAIC چین توسعه و تولید میشوند. MG5 موردنظر نیز یک سدان اقتصادی است و باید بر اساس همین جایگاه بررسی شود.
هر دو نسخه مورد مقایسه از موتور تنفس طبیعی و گیربکس CVT استفاده میکنند. نبود سیستم توربوشارژ از پیچیدگی بخشی از مجموعه پیشرانه کم میکند، اما گیربکس CVT همچنان نیازمند سرویس صحیح و بهموقع است.
برای مالکیت بلندمدت، سه عامل بیش از نام برند اهمیت دارد:
- تأمین قطعات
- کیفیت خدمات پس از فروش
- انجام سرویسهای دورهای مطابق دستور کارخانه
هزینه نگهداری MG5 کمتر است یا النترا؟
بهصورت قطعی نمیتوان بدون داشتن قیمت روز قطعات و اجرت تعمیرات گفت هزینه مالکیت کدام خودرو کمتر است.
در MG5 مزیت اصلی میتواند قیمت اولیه رقابتیتر و ساختار فنی نسبتاً ساده باشد. در مقابل، النترا از سابقه حضور طولانیتر خانواده این مدل در ایران بهره میبرد؛ هرچند قطعات نسل جدید و موتور 1.5 لیتری آن لزوماً با النتراهای قدیمی مشترک نیست.
هنگام محاسبه هزینه نگهداری بهتر است موارد زیر جداگانه بررسی شوند:
- فیلتر هوا و روغن
- لنت ترمز
- دیسک ترمز
- شمع
- تسمهها
- روغن CVT
- قطعات سیستم تعلیق
- چراغ و قطعات بدنه
- سنسورها و تجهیزات الکترونیکی
قطعات ام جی 5 راحتتر پیدا میشود یا النترا؟
از نظر شناخت عمومی بازار، النترا موقعیت بهتری دارد؛ اما در مورد نسل 2025 نباید آن را با نسلهای قدیمی مقایسه کرد. بسیاری از قطعات بدنه، کابین و حتی برخی اجزای فنی نسل جدید متفاوت هستند.
در MG5، دسترسی مناسب به قطعه بیش از هر چیز به شبکه تأمین واردکننده و استمرار عرضه خودرو وابسته است.
برای خریداری که قصد نگهداری چندساله خودرو را دارد، بهتر است پیش از خرید درباره موجودی قطعات زیر پرسوجو کند:
- سپر
- چراغ جلو و عقب
- شیشه
- لنت
- دیسک
- قطعات جلوبندی
- فیلترها
- قطعات گیربکس
- سنسورها
این بررسی در خودروهای وارداتی کمتیراژ از مقایسه چند آپشن رفاهی اهمیت بیشتری دارد.
بازار دست دوم ام جی 5 بهتر است یا النترا؟
در این بخش، النترا مزیت مهمتری دارد.
نام هیوندای و مدل النترا سالها در بازار ایران حضور داشتهاند و برای بخش بزرگی از خریداران شناختهشده هستند. همین شناخت میتواند فروش مجدد را سادهتر کند.
MG نیز سابقه حضور در ایران دارد، اما MG5 هنوز به اندازه النترا در بازار شناختهشده نیست. ازاینرو، میزان عرضه، خدمات شرکت واردکننده و وضعیت قیمتگذاری آن در سالهای آینده روی بازار دست دوم تأثیر زیادی خواهد داشت.
البته بازار خودرو ایران بهشدت تحت تأثیر تعداد واردات، نرخ ارز و محدودیتهای عرضه قرار دارد؛ بنابراین نمیتوان درصد مشخصی برای افت قیمت آینده دو خودرو تعیین کرد.
برنده احتمالی بازار دست دوم: هیوندای النترا
مقایسه قیمت ام جی 5 با النترا 2025
قیمت خودروهای وارداتی ثابت نیست و میتواند در مدت کوتاهی تحت تأثیر نرخ ارز، عرضه، تعرفه، وضعیت پلاک و شرایط بازار تغییر کند. به همین دلیل، مقایسه قیمت باید بر اساس نرخ روز انجام شود.
نکته مهمتر از عدد قیمت، اختلاف قیمت میان دو خودرو است.
اگر النترا با اختلاف قیمت قابل توجهی عرضه شود، خریدار باید مشخص کند این مبلغ اضافه را برای چه چیزی پرداخت میکند:
- اعتبار بیشتر برند
- طراحی جدیدتر
- بازار دست دوم بهتر
- فاصله محوری بیشتر
- شناخت بیشتر محصول در بازار
از طرف دیگر، MG5 میتواند با قیمت مناسبتر و تجهیزات قابل قبول، نسبت «امکانات به هزینه» جذابتری ایجاد کند.
با اختلاف قیمت MG5 و النترا چه چیزی دریافت میکنیم؟
اگر اختلاف قیمت کم باشد، النترا به دلیل بازار قویتر و اعتبار برند میتواند انتخاب منطقیتری باشد.
اما هرچه فاصله قیمت بیشتر شود، ارزش خرید MG5 افزایش پیدا میکند؛ بهخصوص برای خریداری که قصد استفاده چندساله دارد و فروش سریع خودرو در اولویت نخست او نیست.
در نتیجه قیمت روز یکی از تعیینکنندهترین عوامل پاسخ به سؤال «ام جی یا النترا» است.
ارزش خرید ام جی 5 بیشتر است یا النترا 2025؟
ارزش خرید یک خودرو فقط با تعداد آپشنها مشخص نمیشود.
برای مقایسه واقعی باید چند شاخص را همزمان در نظر گرفت:
| معیار | برتری نسبی |
|---|---|
| قدرت موتور روی کاغذ | MG5 |
| گشتاور | MG5 |
| مصرف سوخت | تقریباً برابر |
| فاصله محوری | النترا |
| طراحی مدرن | النترا |
| اعتبار برند در ایران | النترا |
| بازار دست دوم | النترا |
| امکانات نسبت به قیمت | MG5 در تیپهای مجهز |
| کاربری خانوادگی | هر دو مناسب |
| رانندگی اسپرت | هیچکدام انتخاب اصلی نیستند |
بنابراین، اگر قیمت دو خودرو نزدیک باشد، النترا بسته کاملتر و کمریسکتری برای بخش بزرگی از بازار محسوب میشود.
اگر MG5 با اختلاف قیمت قابل توجهی ارزانتر باشد، شرایط تغییر میکند. در آن صورت قدرت اندکی بیشتر، تجهیزات مناسب و هزینه اولیه پایینتر میتوانند ارزش خرید آن را افزایش دهند.
مزایا و معایب ام جی 5 در برابر النترا
مزایای MG5
- موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی با ساختار نسبتاً ساده
- قدرت و گشتاور کمی بیشتر روی کاغذ
- مصرف سوخت مناسب
- تجهیزات رفاهی قابل قبول در برخی تیپها
- فضای کابین مناسب برای استفاده خانوادگی
- احتمال ارائه ارزش خرید مناسب در صورت اختلاف قیمت محسوس
معایب MG5
- بازار دست دوم ضعیفتر نسبت به النترا
- شناخت کمتر مدل در بازار ایران
- وابستگی بیشتر تأمین قطعات به واردکننده
- شتاب متوسط
- طراحی سادهتر
- نامشخصتر بودن وضعیت بلندمدت عرضه و قطعات نسبت به یک مدل شناختهشده مانند النترا
مزایای هیوندای النترا 2025
- اعتبار بالاتر نام هیوندای در بازار ایران
- طراحی مدرنتر
- فاصله محوری بیشتر
- مصرف سوخت مناسب
- بازار فروش بالقوه بهتر
- طراحی داخلی پختهتر
معایب هیوندای النترا 2025
- قدرت محدود موتور 1.5 لیتری
- عدم ارائه عملکرد اسپرت
- احتمال اختلاف قیمت زیاد با MG5
- تفاوت سطح آپشنها بر اساس تیپ وارداتی
- گرانتر بودن احتمالی برخی قطعات اصلی
- نباید از آن انتظار عملکرد نسخههای 2 لیتری یا توربو را داشت
ام جی 5 برای چه کسانی انتخاب بهتری است؟
MG5 میتواند برای این گروهها انتخاب منطقیتری باشد:
- افرادی که قیمت خرید برایشان اهمیت زیادی دارد.
- خریدارانی که میخواهند امکانات مناسبی نسبت به مبلغ پرداختی دریافت کنند.
- کسانی که بیشتر رانندگی شهری و خانوادگی دارند.
- افرادی که شتاب بالا اولویت اصلی آنها نیست.
- خریدارانی که خودرو را برای چند سال نگه میدارند و فروش سریع مهمترین معیارشان نیست.
- افرادی که MG5 با اختلاف قیمت قابل توجهی نسبت به النترا در دسترس آنها قرار دارد.
هیوندای النترا 2025 برای چه کسانی انتخاب بهتری است؟
النترا بیشتر مناسب خریدارانی است که:
- اعتبار برند برایشان مهم است.
- بازار فروش مجدد را جدی میگیرند.
- طراحی جدیدتر را ترجیح میدهند.
- فضای پای سرنشینان عقب اهمیت دارد.
- قصد دارند ریسک خرید یک خودروی کمترشناختهشده را کاهش دهند.
- اختلاف قیمت النترا با MG5 برایشان قابل قبول است.
ام جی یا النترا؟ انتخاب نهایی بر اساس اولویت شما
| اولویت خریدار | انتخاب مناسبتر |
|---|---|
| قدرت موتور | MG5 با اختلاف کم |
| گشتاور | MG5 |
| مصرف سوخت | تقریباً برابر |
| طراحی بیرونی | النترا |
| طراحی کابین | النترا |
| فضای طولی کابین | النترا |
| تجهیزات نسبت به قیمت | MG5 |
| رانندگی شهری | هر دو |
| سفر خانوادگی | هر دو؛ النترا با برتری محدود در فضا |
| شتاب بالا | هیچکدام گزینه اسپرت نیستند |
| اعتبار برند | النترا |
| فروش مجدد | النترا |
| خرید با بودجه محدودتر | MG5 |
| مالکیت کمریسکتر از نظر بازار | النترا |
جمعبندی مقایسه ام جی 5 با النترا 2025
در مقایسه ام جی 5 با النترا با دو سدان اقتصادی روبهرو هستیم که از نظر فلسفه فنی شباهت زیادی دارند. هر دو موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی، گیربکس CVT و محور محرک جلو دارند و تمرکز اصلی آنها بر استفاده روزانه، مصرف سوخت مناسب و کاربری خانوادگی است.
MG5 با حدود 118 اسببخار قدرت و 150 نیوتنمتر گشتاور روی کاغذ کمی قویتر از النترا 1.5 لیتری است، اما این برتری کوچک به معنی تجربه رانندگی بسیار سریعتر نیست. در مقابل، النترا بدنه کشیدهتر، فاصله محوری بیشتر، طراحی مدرنتر و نامی شناختهشدهتر در بازار ایران دارد.
اگر اختلاف قیمت دو خودرو اندک باشد، هیوندای النترا 2025 برای بسیاری از خریداران انتخاب منطقیتر است؛ زیرا اعتبار برند، طراحی، فضای کابین و بازار دست دوم قویتری دارد.
اما اگر MG5 با اختلاف قیمت قابل توجهی ارزانتر عرضه شود، معادله تغییر میکند. امکانات مناسب، قدرت اندکی بالاتر و هزینه اولیه کمتر میتواند MG5 را به گزینهای با ارزش خرید مناسب تبدیل کند.
بنابراین پاسخ نهایی به سؤال «ام جی یا النترا؟» به بودجه و اولویت خریدار بستگی دارد: النترا انتخاب محافظهکارانهتر و بازارپسندتر است، درحالیکه MG5 میتواند انتخاب اقتصادیتر و ارزشمحورتری باشد.
برای افرادی که قصد خرید این خودروها با پلاک منطقه آزاد را دارند، بررسی تیپ دقیق، کاتالوگ همان نسخه، شرایط خدمات و قیمت روز اهمیت زیادی دارد. شرکت بازرگانی اصولی شجاعی نیز میتواند در فرآیند انتخاب و بررسی شرایط خرید خودروهای وارداتی ارس پلاک، اطلاعات لازم درباره نسخه قابل عرضه را در اختیار خریدار قرار دهد.
سوالات متداول درباره مقایسه ام جی 5 با النترا
1-ام جی 5 بهتر است یا النترا 2025؟
اگر قیمت دو خودرو نزدیک باشد، النترا به دلیل اعتبار برند، طراحی جدیدتر، فضای مناسب و بازار دست دوم قویتر انتخاب مطمئنتری است. اگر MG5 با اختلاف قیمت زیادی ارزانتر باشد، امکانات و مشخصات فنی آن میتواند ارزش خرید بیشتری ایجاد کند.
2-موتور ام جی 5 قویتر است یا النترا؟
روی کاغذ MG5 کمی قویتر است. موتور 1.5 لیتری آن حدود 118 اسببخار و 150 نیوتنمتر تولید میکند، درحالیکه النترا 1.5 لیتری مورد بررسی حدود 115 اسببخار و 144 نیوتنمتر دارد.
3-شتاب MG5 بهتر است یا النترا 2025؟
با وجود قدرت اندکی بیشتر MG5، اعداد اعلامی شتاب به نفع النترا هستند. شتاب MG5 حدود 12 ثانیه و النترا حدود 11.5 ثانیه گزارش شده است؛ هرچند شرایط آزمون و تیپ خودرو میتواند روی این اعداد تأثیر بگذارد.
4-مصرف سوخت MG5 کمتر است یا النترا؟
مصرف ترکیبی اعلامشده هر دو خودرو نزدیک به 5.5 لیتر در صد کیلومتر است و اختلاف آنها بسیار کم است. مصرف واقعی به ترافیک، سبک رانندگی، کولر، تعداد سرنشینان و شرایط خودرو بستگی دارد.
5-ام جی 5 آپشن بیشتری دارد یا النترا؟
پاسخ به تیپ دقیق خودرو بستگی دارد. MG5 در برخی نسخههای عرضهشده امکاناتی مانند دوربین پیرامونی، سانروف، ترمز پارک برقی، اتوهلد و ورود بدون کلید ارائه میکند. تجهیزات النترا نیز در بازارهای مختلف و تیپهای وارداتی متفاوت است.
6-برای خانواده MG5 بهتر است یا النترا؟
هر دو خودرو برای استفاده خانوادگی مناسب هستند. النترا به دلیل فاصله محوری 2720 میلیمتری در برابر 2680 میلیمتر MG5 روی کاغذ فضای طولی بیشتری برای سرنشینان دارد. MG5 نیز فضای کابین مناسبی برای یک سدان اقتصادی ارائه میکند.
7-بازار دست دوم MG5 بهتر است یا النترا؟
النترا به دلیل سابقه طولانیتر مدل و شناخت بیشتر برند هیوندای در ایران، در شرایط فعلی از نظر بازار دست دوم گزینه مطمئنتری محسوب میشود. وضعیت MG5 در آینده تا حد زیادی به تعداد عرضه، خدمات پس از فروش و تأمین قطعات بستگی خواهد داشت.
8-هزینه نگهداری ام جی 5 بیشتر است یا النترا؟
بدون بررسی قیمت روز قطعات نمیتوان عدد قطعی ارائه کرد. هر دو موتور تنفس طبیعی و گیربکس CVT دارند؛ بنابراین کیفیت خدمات، موجودی قطعات و انجام صحیح سرویسهای دورهای تأثیر زیادی بر هزینه مالکیت آنها دارد.
9-برای رانندگی در منطقه آزاد ارس ام جی 5 بخریم یا النترا؟
اگر اعتبار برند، بازار فروش مجدد و طراحی مدرنتر اولویت دارد، النترا گزینه جذابتری است. اگر MG5 با قیمت پایینتر در دسترس باشد و امکانات نسبت به هزینه اهمیت بیشتری داشته باشد، MG5 نیز انتخاب قابل دفاعی خواهد بود.
10-فضای کابین ام جی 5 بیشتر است یا النترا؟
النترا با طول 4720 میلیمتر و فاصله محوری 2720 میلیمتر از MG5 با طول 4601 و فاصله محوری 2680 میلیمتر کشیدهتر است؛ بنابراین از نظر فضای طولی برتری دارد.
11-در نهایت خرید MG5 منطقیتر است یا هیوندای النترا 2025؟
اگر اختلاف قیمت کم باشد، النترا انتخاب منطقیتری برای اکثر خریداران است. اگر MG5 بهطور محسوسی ارزانتر باشد، ارزش خرید آن افزایش پیدا میکند. بنابراین قیمت روز و تیپ دقیق خودرو باید در کنار مشخصات فنی بررسی شود.

دیدگاهها